Kobieta ciężarna w sklepie, w komunikacji miejskiej.

1. Bywa trudno.

2. Kobiety ciężarne mają pierwszeństwo w kolejce w sklepie. Mogą również bezkarnie siadać na wolnym miejscu w komunikacji miejskiej, bez ustępowania tegoż miejsca osobom trzecim.

3. Dlaczego jest to tak trudno uszanować? Kobieta kobietę? Mężczyzna kobietę? Przecież nie jesteśmy dziećmi. Każdy z nas wie (albo powinien wiedzieć), że stan ciążowy wiąże się z gorszym samopoczuciem oraz odpowiedzialnością nie tylko za siebie, a dziecko nienarodzone.

4. Lepiej jest patrzeć na kobietę z brzuszkiem, która ledwo stoi na nogach, czy dyskretnie ociera pot z czoła? Udawać, że to nie moja sprawa? Ponieważ mi się należy?
Kobieta ciężarna w sklepie, w komunikacji miejskiej. Autor: Arteida MjESHTRI, unsplash.com
5. Owszem. Każdy chce zrobić szybko zakupy. Nie lubimy stać  w kolejkach. Nie lubimy stać w zatłoczonych autobusach. Bywamy zmęczeni po pracy, czy po innych obowiązkach domowych. Jest to w pełni zrozumiałe.

6. Osoby starsze również jak najbardziej rozumiem. Część tych osób to ludzie schorowani. Nie wymagam od staruszki aby kobiecie ciężarnej ustępowała miejsce. Jednak osoby w wieku starszym to często osoby mające wiele wigoru w sobie. Nawet gdy mają swoje miejsce siedzące - nie powinny głośno krytykować kobiet ciężarnych za to, że źle się czują. Już nie wspomnę o typowych chamskich odzywkach np. sklepach, typu:

- " Jak sobie dziecko zrobiła to niech teraz stoi."
Zwyczajnie to nie przystoi osobom starszym zniżać się do takiego poziomu.

7. Mężczyźni... Ah gdzie Ci mężczyźni...
Jedna z zasad społecznych zaobserwowana przez ze mnie. Gdy należy ustąpić miejsca innej kobiecie (np. ciężarnej) wpierw wymaga się tego od młodzieży. Następnie kobiety spoglądają na inne kobiety zbulwersowane, oceniając jedna drugą, która powinna ustąpić. :-)
Na samym końcu znajdują się mężczyźni - młodzi, w wieku średnim, troszkę powyżej wieku średniego. Rośli, krzepcy, wygadani... Tu nie ma reakcji upominającej. Mężczyźni są bardzo często zwalniani z obowiązku szanowania kobiet. Od nich się nie wymaga i o dziwo... kreują to same kobiety.

8. Na Zachodzie jest inna mentalność. Większy szacunek dla drugiego człowieka. Naturalnie, bywają wyjątki od reguły. Niemniej jednak w sferze publiczne częściej jest spotkać zachowania pozytywne, otwarte niż negatywne, zamknięte.

Przykładem prostym jest zachowanie klientów w kolejkach sklepowych gdzie w wielu nawet małych miasteczkach znaleźć można galerie handlowe. Społeczeństwo jest nastawione konsumpcyjnie do życia poprzez to, że jest wyższy standard życia. Skutkuje to tym, że czymś naturalnym, codziennym jest robienie zakupów w sieciach handlowych, co wiąże się to z niekomfortowym oczekiwaniem w kolejkach. Społeczeństwo wymaga od siebie wzajemnie większej uprzejmości, kultury osobistej. Jeden drugiego ocenia i nie można aż tak bezkarnie patrzeć tylko na siebie. Ludzie przepuszczają się w kolejkach. Czymś naturalnym jest życzliwość i uśmiech w kierunku kobiety ciężarnej, ale nie tylko :-) Podobnie jest w komunikacji miejskiej czy w transporcie kolejowym.

9. Podsumowując. Uważam, że takie patrzenie na siebie do niczego twórczego nie prowadzi. Dziś państwo Kowalscy nie potrzebują pomocy, wsparcia, ale jutro mogą być na miejscu tego drugiego człowieka, którego zlekceważyli. Czy wówczas nie zmieni się punkt patrzenia na określone sytuacje?

 Izabela

Pierwsza i kolejna ciąża.
Jestem szanowany bo...
Ocenianie innym ze względu na wygląd.

facebook: link



About Nie szczepię

Nie szczepię
Recommended Posts × +

1 komentarze:

  1. Samo życie i codzienność młodych matek. Dobrze że Pani o tym pisze. Ola, mama bliźniaków.

    OdpowiedzUsuń