Pozwoli to nam na zapoznanie się ze składem leku, jego ewentualnymi reakcjami niepożądanymi Z informacjami, kiedy nie zażywać leku oraz kiedy zachować środki ostrożności.
Czytaj ulotki i ChPL szczepionek. Autor: jakob-wiesinger, na licencji CC0 Creative Commons, pixabay.com |
W każdej ulotce zawarta jest treść:
"Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa"
Pamiętajmy, że nie jest to obojętne jakie niepożądane objawy pojawiają się po zażyciu danego leku. Pacjent ma PRAWO do posiadania wiedzy jaki preparat, zostanie mu podany, jakie będę tego konsekwencje, stopień ryzyka.
Każdy nieprawidłowy odczyn powinien być zgłaszany producentowi leku oraz do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (urpl)
To zaś pozwala na rzetelne MONITOROWANIE wpływu leku na pacjentów. Daje informacje w jakim stopniu lek jest bezpieczny i jak negatywnie wpływa na określoną grupę pacjentów.
Rodzice dzieci powinni świadomie podejmować decyzje w sprawie leczenia oraz stosowania profilaktyki wobec ich dzieci. Powinni mieć wiedzę o tym,że skutki uboczne należy zgłaszać.
To nie jest żadna wiedza tajemna, dopuszczalna tylko dla zamkniętego grona wtajemniczonych. Domagajmy się swoich praw.
Izabela
Zapraszam na facebooka :-)link
Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńNaprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń