Bądź jak dziecko, a co to znaczy?

Bądź jak dziecko, a co to znaczy? Autor: Blake Meyer, unsplash.com
- „I przynosili do niego dzieci, aby się ich dotknął, ale uczniowie gromili ich. Gdy Jezus to spostrzegł, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest Królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam, ktokolwiek by nie przyjął Królestwa Bożego jak dziecię, nie wejdzie do niego. I brał je w ramiona, i błogosławił, kładąc na nie ręce.” Ewangelia św. Marka 10, 13-16
Ostatnio przypomniałam sobie powyższy  fragment z Biblii w sytuacji gdy obserwowałam synka w piaskownicy. Powstał temat na post.

Czym my dorośli różnimy się od dzieci? Czego dzieci potrzebują do szczęścia?

Mieszkam w miejscu, które nie można nazwać ani specjalnie atrakcyjnym, ani przychylnym dla rodziny.  W okolicy nie ma dedykowanych dla dzieci placów zabaw. Znaleźć można kilka prowizorycznych terenów typu zaniedbane, niewielkie skwery z kilkoma ławkami, gdzie w przeszłości ustawiono jakieś urządzenia do zabawy. Tak to sobie stoi latami, niszczeje. Spacery w takie miejsca są mało wątpliwą przyjemnością, ponieważ ławeczki można wykorzystywać  np. do piwnych biesiad w sympatycznym towarzystwie. Zatem  nie trzeba nic więcej dodawać…

Pewien czas temu zauważyłam, że w okolicy mam gminny plac zabaw, skromny, nieogrodzony ale z piaskownicą, zjeżdżalnią, 2 huśtawkami i konikiem. Ulokowany między budynkami tak, że można było go przeoczyć. Początkowo narzekałam na piasek. Miałam wątpliwości czy będzie odpowiednio czysty dla dziecka. Przyszło lato. Synkowi tak tam się spodobało, że codziennie  pokazuje rączką na okno, wskazuje na migi jak sypie piasek na około. Jest pełen radości, szczęścia co emanuje z całego jego ciała. Bez problemu idzie ze mną spacerkiem 10 minut drogi, grzecznie , za rączkę. Nawet w dni upalne. Nie narzeka, nie marudzi. Zabiera cały zestaw zabawek , autek. Bez problemu pije soczek z rurki siedząc posłusznie na ławce. Pozwala sobie wytrzepać piasek z bucików. Kiedy wskazuje mu kolorowe kwiaty aż piszczy z radości. Pamięta, że na hałdzie co jakiś czas gospodarz wyprowadza krowy na trawę. Zatrzymuje się wtedy z przejęcia. Oczekuje, wypatruje kiedy zwierząt nie ma. Jest bystry, obserwuje . Cieszy go wszystko naokoło.

- Dziecko widzi piękno w najdrobniejszych szczegółach.  Nie koncentruje się na wadach i niedostatkach, Jest optymistyczne. Przyjmuje z otwartością to co przyniesie mu dzień. Czerpie radość z życia.
Takie to oczywiste, a jednocześnie wcale nie.

Co dzień widzę syna szczęśliwego. Dziecko, które musi swoje wybiegać, wyskakać, wyszaleć się. Krzyczeć , piszczeć, ile sił ma w płucach. Rozrabiakę. Ciekawskiego. Uśmiechniętego. Pogodnego. Szczerego.

Co dziecko musi posiadać do szczęścia?
Zgodną rodzinę, w której panuje miłość,  harmonia i bezpieczeństwo. Dziecko uczy się przez naśladowanie stąd ważne jest podejście do dziecka. Okazywanie mu szacunku jako Istocie Ludzkiej. Dawania dziecku prawa do okazywania emocji, uczuć. Naturalnie, dziecko szczęśliwe jest wtedy gdy dostanie fajne, modne ubrania, czy inne potrzebne przedmioty.  Dobrze jest móc zapewnić dziecku rozwój osobisty poprzez udostępnianie mu rozrywki intelektualnej, sportowej czy innej. Tak -  pieniądze są bardzo ważne do szczęścia. Nawet „prawie najważniejsze”.  Prawie…

Tak na prawdę określony status społeczny gwarantuje, że z dziecka wyrośnie szczęśliwy dorosły?
Czym jest szczęście? Szczęście to stan umysłu. To chwila. Bodziec.

Możemy uczyć się od dzieci bycia w duchu dzieckiem. Lekkim. Radosnym. Pozytywnym. Serdecznym. Otwartym. Pozwólmy naszym dzieciom być dziećmi, po prostu. Nie negujmy, nie ograniczajmy, nie porównujmy, nie oceniajmy. Nie wymagajmy by musiały spełniać nasze oczekiwania. Dziecko jest jak biała, czysta, niewinna karta.

Kto by pomyślał, że 2 latek może tak wiele wnieść w życie dorosłej kobiety, która uważała, że "zna życie i reguły w nim panujące"?

Izabela



O blogu: link
O mamach dzieci niepełnosprawnych: link
O miłości macierzyńskiej: link
Złote rady w kwestii wychowania dziecka? link
Dziecka i emocje: link
Dla Ciebie: link
Bezdechy i jedno łóżko: link
Facebook: link











About Nie szczepię

Nie szczepię
Recommended Posts × +

1 komentarze: